Mohana Kumari


Op 7 augustus 2020 is Mohana overleden
Met pijn in ons hart hebben we afscheid genomen van onze geliefde vrouw, lerares, guru, business partner, moeder en echtgenote van Cornelis Peters. Haar gemis is enorm.
Mohana was en is één met de natuur. Alles wat kroop, vloog, klom, liep, zwom of zich anderszins bewoog had haar intense aandacht en bewondering. Het waren voor Mohana haar kinderen. De natuur in al haar facetten was haar schatkamer en haar leerschool. Ze speelde moeder aarde in de films van Vighnesh. In het echt was zij ook een ‘Moeder Aarde.’
Zo’n mens ontmoet te hebben heeft ons leven enorm verrijkt. In diepe dankbaarheid zetten wij haar indrukwekkende levenswerk – Europa Ayurveda Centrum – met liefdevolle passie voort.
Meer over Mohana.


Koninklijke onderscheiding
Op 29 april 2010 kreeg Mohana een Koninklijke onderscheiding voor haar enorme bijdrage aan de introductie van de Ayurvedische natuurgeneeswijze in Nederland en werd zij opgenomen als Lid in de Orde van Oranje-Nassau.
Video's
Film AYURVEDA – Moeder van alle geneeswijzen. Direct te downloaden.
Film Ayurveda, Moeder van Alle Medicijnen
Nog nooit eerder zijn Ayurvedische behandelingen op deze manier gefilmd.
In deze unieke film wordt u binnengelaten in het leven en werk van de zuid Indiase Ayurveda arts dr. V.P. Mohana Kumari. In deze documentaire laat de maker op indringende wijze zien dat Ayurveda op fysiek, mentaal en spiritueel niveau werkzaam is.
- De introductie vertelt u over de achtergronden en filosofie van Ayurveda.
- Asthastana Pareeksha laat u zien hoe een Ayurvedisch consult verloopt.
- Preventief en helend is de Pancha Karma kuur.
- Via de ogen van een cliënt wordt deze behandeling tot in detail getoond.
- Tot slot de unieke aanpak om mentale problemen via een eeuwenoude spirituele kleuren therapie op te lossen.
Deze film is in verschillende bioscopen in Nederland getoond, gevolgd door een lezing waarbij de kijkers vragen konden stellen.
Deze locaties waren: Het Hoogt in Utrecht, Rialto in Amsterdam, Pathé in Zwolle en multicultureel centrum Carrousel in Ommen.
De regie van deze film is in handen van: Vighnesh Maharaj Peters en geproduceerd door Vighnesh Maharaj Productions
Meer artikelen van Mohana
Video vedische astrologie voorspelling voor 21 – 23 oktober
Vedische astrologie voorspelling voor 21 t/m 23 oktober.
Vighnesh Peters, Vedisch astroloog, en Lysanne Berends, Ayurvedisch begeleider, delen hun inzichten over deze dagen.


Curry van zoete aardappel met doperwten
Zoete aardappelen helpen de bloedsuiker te stabiliseren Nu de herfst, het vata seizoen, in volle gang is, kan er veel behoefte zijn aan aardende en
Video vedische astrologie voorspelling voor 17 – 20 oktober
Vedische astrologie voorspelling voor 21 t/m 23 oktober.
Vighnesh Peters, Vedisch astroloog, en Lysanne Berends, Ayurvedisch begeleider, delen hun inzichten over deze dagen.


Hoe kun je je lichaam ondersteunen in de herfst?
De herfst heeft zijn intrede gedaan en dat is voelbaar. De temperaturen zijn aan het dalen en het weer is onstuimiger met meer wind en
Video Ayurveda Podcast Witharen aflevering 9 – Herfst en Ayurveda
Video Ayurveda Podcast Witharen aflevering 9 – Herfst en Ayurveda https://vimeo.com/1125260242?share=copy Ayurveda Podcast Witharen – Aflevering 9 Hoe kom jij de herfst door met meer


Parkinson in balans: hoe Ayurveda en Yoga samen het zenuwstelsel tot rust brengen.
Parkinson vanuit Ayurvedisch en Yogisch perspectief In de stilte van bewuste beweging ontstaat ontspanning. Ayurveda voedt het zenuwstelsel, Yoga brengt de geest tot rust. Samen


Pompoensoep met Gember en Kaneel
Pompoensoep met gember en kaneel Ingrediënten: (voor 4 personen) 1 middelgrote flespompoen of hokkaido (± 1 kg) 1 middelgrote wortel 1 ui, gesnipperd 2 teentjes


Herfstnieuwsbrief – Ayurveda voor balans in een nieuw seizoen
Balans in een nieuw herfst seizoen Op een frisse ochtend stapt Anna haar huis uit. De lucht ruikt naar natte bladeren en er hangt een


Ayurveda Seizoenskalender voor Nederland
Seizoenskalender voor Nederland Lente (maart – mei) Dosha-invloed: Kapha-dominant Kenmerken: Zwaarte, vocht, traagheid, verkoudheden, slijm. Advies: Lichtere voeding (groenten, kiemen, mungsoep), beweging in de buitenlucht,


Ochtendademhaling: De Zonnegroet in je Luchtwegen
De zonnegroet in je luchtwegen Ga rustig zitten, je rug recht maar ontspannen. Sluit je ogen even en voel je adem. Inademen door de neus


De Vreemdeling en Ayurveda – Een Simmeliaanse reflectie
Ayurveda – Spiegel en gids in onze tijd Meer dan honderd jaar geleden schreef de Duitse socioloog Georg Simmel over de vreemdeling. Daarmee bedoelde hij


Ayurveda dag 2025 gaat over mens en planeet
🌿✨ 10de Ayurveda Dag – 23 september 2025 ✨🌍
Thema: “Ayurveda voor Mens & Planeet”
Vanaf dit jaar heeft Ayurveda Dag een vaste datum: 23 september!
Ayurveda staat wereldwijd steeds meer in de schijnwerpers als wetenschap van harmonie tussen mens en natuur.
👉 Samen zetten we Ayurveda in voor gezondheid, duurzaamheid en welzijn – voor iedereen én voor de aarde.


Hop geeft hoop voor overgangsklachten.
Veel vrouwen ervaren tijdens de overgang klachten zoals opvliegers en stemmingswisselingen.
Hop – bekend uit bier, maar ook een krachtig geneeskruid – kan hier op natuurlijke wijze bij helpen.
In de Ayurveda wordt hop al eeuwen gebruikt bij hormonale disbalans en overgangsklachten.
Onderzoek laat zien dat hopextract plantaardige oestrogenen bevat die klachten merkbaar verlichten.
Zo geeft hop vrouwen nieuwe hoop: natuurlijk, mild en zonder zware bijwerkingen.


Als woorden vervagen, spreekt de ziel
Mensen met dementie leven vaak in een andere tijd, bewegen trager, en verliezen grip op wat wij “de realiteit” noemen. In die kwetsbaarheid groeit het belang van veiligheid. Niet de veiligheid van sloten of systemen, maar de veiligheid van oprechte aandacht, respect en vertrouwen.
Wanneer wij hen benaderen zonder oordeel, en bereid zijn om mee te bewegen in hún wereld, ontstaat er een ruimte waarin communicatie niet langer afhankelijk is van feiten of logica, maar van gevoel.


Schilderachtige Dementie
‘Schilderachtige Dementie’ is een tentoonstelling van schilderijen, die pater Pieter Bootsma heeft gemaakt tijdens zijn dementie-proces.


Recept voor Golden Milk, een klassieker in de Ayurveda
Hier is een eenvoudig en klassiek Ayurvedisch recept voor Golden Melk (Kurkumamelk), dat je kunt maken met gewone melk of plantaardige melk.


Bleekselderijsap in de ochtend is dat goed of slecht?
Misschien heb je het al eens voorbij zien komen: bleekselderijsap als wondermiddel. Veel mensen starten hun dag ermee, in de overtuiging dat het helpt bij ontgiften en het versterken van de gezondheid. Vanuit de Ayurveda kijken we hier genuanceerder naar.
Bleekselderij is licht, verkoelend en een beetje wrang van smaak. Dat maakt het vooral gunstig voor Pitta en Kapha types: het verfrist, werkt licht ontgiftend en kan helpen bij warmte of vochtophoping in het lichaam.
Voor Vata types ligt dit anders. Het sap is namelijk ook droog en kan daardoor leiden tot een opgeblazen gevoel, gasvorming of juist meer onrust in het systeem – zeker als je het op een lege maag drinkt.


Vraag van de dag?
In de rubriek: “Vraag van de dag?” beantwoordt Cornelis vragen van lezers en cliënten, met inzichten en praktische adviezen uit de Ayurveda.
Video Ayurveda Podcast Witharen aflevering 8 – Zomer en Ayurveda
Video Ayurveda Podcast Witharen aflevering 8 – Zomer en Ayurveda https://vimeo.com/1108914897?share=copy Ayurveda Podcast Witharen – Aflevering 8 In deze zomerse aflevering van de Ayurveda Podcast


Zomerse Boost voor je Spijsvertering
In Ayurveda kijken we in elk seizoen anders naar voeding. Zomerse gerechten zijn lichter, verfrissender en verkoelender dan in herfst, winter of lente. Waar we in koudere seizoenen het vuur willen aanwakkeren, richten we ons nu juist op koelen, hydrateren en kalmeren.


Wat heeft je lichaam nodig in de maand augustus?
We zitten nog midden in de zomer en toch markeert de maand augustus al een overgang naar het koelere najaar. Het kan nog behoorlijk heet worden en soms ook alweer wat koeler in de avond en de lange avonden worden ook alweer wat korter.
Het meebewegen met de seizoenen is belangrijk in de Ayurveda, zo houd je verbinding met de natuur en de omgeving om je heen.


Smoothies: Perzik & Basilicum Smoothie
Mango-Kokos Lassi
Waarom Pitta-verlagend? Mango is zoet, sappig en licht verkoelend – ideaal in de zomer. Kokosmelk werkt kalmerend op het spijsverteringsvuur zonder het te doven en ondersteunt hydratatie. Kardemom helpt de spijsvertering zacht te stimuleren zonder hitte, en rozenwater heeft een directe verkoelende werking op lichaam en geest.


Smoothies: Peer & Venkel Smoothie (licht, spijsverteringsvriendelijk)
Mango-Kokos Lassi
Waarom Pitta-verlagend? Mango is zoet, sappig en licht verkoelend – ideaal in de zomer. Kokosmelk werkt kalmerend op het spijsverteringsvuur zonder het te doven en ondersteunt hydratatie. Kardemom helpt de spijsvertering zacht te stimuleren zonder hitte, en rozenwater heeft een directe verkoelende werking op lichaam en geest.


Smoothies: Mango-Kokos Lassi (mild en verkoelend)
Mango-Kokos Lassi
Waarom Pitta-verlagend? Mango is zoet, sappig en licht verkoelend – ideaal in de zomer. Kokosmelk werkt kalmerend op het spijsverteringsvuur zonder het te doven en ondersteunt hydratatie. Kardemom helpt de spijsvertering zacht te stimuleren zonder hitte, en rozenwater heeft een directe verkoelende werking op lichaam en geest.


Video en Fotoreportage Jubileum 25 Jaar EAC Europa Ayurveda Centrum
Video en Fotoreportage Jubileum 25 Jaar EAC Europa Ayurveda Centrum



