Acht kruiden tegen maagzuur.

Plotseling opkomende vlammende maagzuur.

Bestel de kruiden via www.ayushop.nl
We hebben het allemaal wel eens gehad.

De redenen kunnen divers zijn.
Van een avondje uitgaan met teveel glaasjes wijn op tot een stressvolle periode.
Dat eerste kunnen we voorkomen door minder te drinken, maar dat tweede?
Daar hebben we soms geen grip op.

Als er plotseling iets gebeurt waardoor je flink van slag bent,
kun je reageren door overmatig veel maagzuur aan te maken.
Natuurlijk kunnen we dan maagzuurremmers innemen, maar kan het ook anders?

Jazeker, vanuit de ayurveda hebben we maar liefst acht kruiden
die allemaal ondersteunend werken aan dit probleem.

Ik noem ze voor je op:

1. Asperge (Asparagus racemosa) Asperges vermindert krampen en maagzuur. De wortel van de asperges is effectief in het verminderen van de verzuring van het spijsverteringsstelsel.

2. Bitter Kamille (Matricaria chamomilla) Thee van bittere kamille is effectief in het wegnemen van gastritis als gevolg van spanningen en zorgen.

3. Kardemom (Elattaria cardamomum) Kardemom heeft kalmerende effecten op de maag. Het is vooral nuttig als de gastritis veroorzaakt wordt door brandend maagzuur.

4. Venkel (Foeniculum vulgare) Na elke maaltijd een beetje kauwen op een stuk of 10 zaden van venkel. Venkel kalmeert de maag, bevordert de spijsvertering, vermindert winderigheid en verlicht de maag van een overmaat aan zuur.

5. Gember (Zingiber officinale) Het extract van gember is effectief bij de behandeling van dyspepsie die wordt geassocieerd met gastritis.

6. Indiase kruisbes (Emblica officinalis) De Indiase kruisbes, of amla, is zeer gunstig in de behandeling van gastritis, branderig gevoel, braken en bloedingen van de maag.

7. Zoethout (Glycyrrhiza glabra) De wortel kalmeert ontstekingen en schade aan de maagwand. Het wordt ook gebruikt om de groei en verspreiding van het maagbacterie Helicobacter pylori te verminderen.

8. Fenugreek (Trigonella foenum-graecum,) In een onderzoek bleek dat fenegriek net zo goed te werken als de gangbare maagzuurremmer zoals ranitidine en omeprazol maar dan zonder de mogelijke bijwerkingen. (Bron: Nederlands Tijdschrift voor Fytotherapie 2011, nr. 3)

Wanneer je graag een persoonlijk consult wilt dan kan dat natuurlijk altijd. We nemen dan uitgebreid de tijd om te onderzoeken wat bij jou de achterliggende reden is voor maagzuurklachten.

Interesse in een consult?

Maak een afspraak via: afspraak@ayu.nl of bel even op 0523-677208

Wil je op dit artikel reageren? Graag zelfs. Ja mag het ook delen aan je vrienden of collega’s.

Deel dit bericht

Facebook
Twitter
LinkedIn

Laat een reactie achter

121 gedachten over “Acht kruiden tegen maagzuur.”

  1. Beste Cornelis,

    Welke kruiden of combinatie hiervan kunnen worden gebruikt bij een hiatus hernia die dagelijks het omhoogkomen van maagzuur veroorzaakt?
    De ‘gewone’ medicijnen hebben onvoldoende resultaat.

    Bij voorbaat dank!
    vriendelijk groet, Laura

      1. Beste Cornelis,

        Ik zie dat je Laura een email hebt gestuurd met een receptje om zelf een kruidenthee te maken. Ik heb ook last ervan dat het klepje tussen maag en slokdarm niet meer sluit. Mag ik het recept of andere tips van u? Hartelijk dank!

        1. Dag Mandy,
          Kook een stukje gember de grootte van 2 vingerkootjes in plakjes gesneden in 1 liter water. Doe hier een afgestreken theelepel thyme poeder (blad), of als je dit vers hebt twee takjes, een stokje zoethout en een afgestreken theelepel anijszaadjes. Laat rustig een minuut of tien goed doorkoken. Filter het door een zeefje. Drink dit warm maar niet te heet en hiervan 2 koppen per dag.
          Groet van Cornelis

          1. U reageert niet op alle vragen merk ik. Er staan vragen bij die echt een antwoord behoeven. Is het mogelijk dat u wat vaker kunt reageren? Dank u wel.

          2. Dag Lydia,
            Op alle vragen reageer ik maar op sommige vragen waar vertrouwelijke informatie heengaat vind ik het plezieriger om rechtstreeks te antwoorden. Dat is inderdaad niet direct te zien.

            Met vriendelijke groet,

            Cornelis Peters

      2. mijn zus heeft geruime tijd maag- en darmonsteking ten gevolgen de ziekte van Lyme . Ze heeft al veel geprobeerd doch doordat de nodige stoffen niet of weinig opgenomen worden door de onstekingen in de maag kan ook de ziekte niet bestreden worden.
        Heeft U soms enig idee hoe dit wel zou lukken door middel van bepaalde kruiden?

      3. Geachte Heer Cornelis,

        Heel graag had ik ook het recept van die kruidenthee die u aanbeveelt tegen zuurbranden.

        Mvg Dhr E Verdonck.

      4. Goedemiddag,

        Ik heb al een poosje last van misselijkheid. Wat kan ik hiertegen doen.

    1. Hoi
      Als u wil ik ken van jouw HARBAL WATER remaddy ken sturen
      elke dag harbal water ,de ook help van maag zuur
      als u heeft intereest laten wetten
      gr
      puri uit Roermond

      1. hallo Puri
        ik heb altijd zoveel last van brandend maagzuur
        waaruit bestaat het Herbal water en waar is het te koop
        vriendelijke groetjes
        Wil

        1. Herbalife water bestaat uit vooral veel magnesium, dit mineraal is goed voor de maag en voor vele andere dingen

    2. beste cornelis

      ik heb maagkanker en ik wil geen chemo hebben en zelfs geen operatie ondergaan, ik leef zo gezond mogelijk, welke kruiden kan ik gebruiken om me te helpen, grt

      1. Goedendag,

        Mijn moeder heeft na kijkoperaties in haar slokdarm regelmatig veel last van pijn brandend maagzuur, doordat de slokdarm licht beschadigd is.. Ze slikt nu omeprazol maar wil daar erg graag mee stoppen. Heeft U advies over kruidenthee die hier bij kan helpden?

        1. Beste Pieter,
          Ik raad uw moeder zoethout en/of fenugreek aan. Beide kruiden zijn mild en hebben beide een helende werking op de slokdarmwand. Zoethout is te koop bij de meeste reformzaken net als fenegriek. Plet 2 stokjes zoethout en kook het in een liter water. Laat het gerust 10 minuten doorkoken. Hetzelfde met de fenegriek. Een eetlepel zaden in 1 liter water en dat eveneens 10 minuten koken.
          Beide thee kan afgewisseld worden.
          Met vriendelijke groet,
          Cornelis

          1. Beste heer Peters,

            Ik zit momenteel met wat problemen met mijn slokdarm. Ik heb in jouw reactie gelezen dat fenegriek en zoethout een goede middel zijn hiervoor.
            Mijn vraag: mag ik ook een liter thee maken met een mix van zoethout en fenegriek?

            Alvast bedankt voor jouw antwoord!

            mvg
            Ben

          2. Beste Ben Haddou.
            Dat is inderdaad ook een goed idee. Je kunt deze kruiden goed mixen en deze thee drinken.
            Met vriendelijke groet,
            Cornelis

  2. Ik heb een vraag over maagzuur. Mij is een heetwaterkuur geadvisserd om te doen. Het bestaat uit kokend water met gember erin. Maar als ik dit drink krijg ik juist maagzuur terwijl er wordt gezegd dat gember juist goed werkt als je brandend maagzuur hebt. Maar bij mij veroorzaakt gember het juist. Hoe kan dit?

    1. Beste Crista,
      Afhankelijk van je constitutie: of je een vata, pitta of kapha persoon bent, of een combinatie reageer je anders op kruiden en voeding. Wanneer je merkt dat je niet goed reageert op heetwater met gember dan stop je dat onmiddellijk. Ik raad je aan om 1 liter water te koken hier een halve theelepel venkel en 5 cardamomzaadjes in te doen. Laat dit nog 5 minuten goed doorkoken. Drink dit water tijdens de warme maaltijd. Het zorgt voor een betere vertering en werkt verzachtend voor je maag. Drink tijdens de maaltijd nooit meer dat een glas.
      De rest van de thee kun je gedurende de dag drinken en voor het slapen gaan.

      1. Yani Deflers/Iksan

        Mijn vrouw heeft maagonderzoek gehad alles Tip Top!
        Toch maagzuuroprispingen ga nu het recept proberen eerst met gemberthee of camille thee daarna evt. de combinatie met de cardemonzaadjes
        Dank u voor advies hier hoop dat het helpt.

        Mvgr C

        1. Ik had al jaren maagzuurproblemen .
          Nu bleek mijn lever niet optimaal te werken.
          Hulp gezocht bij homeopaat.

  3. Geachte heer,
    Ik gebruik zeker al 10 jaar omeparazol, eerst van 40 mg en sinds half jaar van 20 mg. Ik wil er eigenlijk van af omdat hierdoor kan mijn lichaam geen ijzer opnemen. Omdat te compenseren krijg ik nu ijzer infussen toe gediend.
    Ik heb geen overgewicht en eet gezond, geen suikers of granen wel veel groente, 1-2 stuks fruit per dag en 1-2 stukje vlees, vis of gevogelte of ei per dag. Nootjes en af en toe kaas, kefir. Dit dieet heeft geholpen maar niet helemaal.
    Mijn vraag is welke kruiden of combinatie hiervan zou ik kunnen proberen?
    Ik dank u hartelijk voor uw antwoord en wens u het beste.
    Ella

  4. Beste Ella,
    U gebruikt dit middel inderdaad al heel lang. Heeft u mijn bovenstaande tips al eens uitgeprobeerd? Het is belangrijk om je lichaam in zo’n conditie te krijgen zodat je zonder deze medicijnen kan. Medicijnen hebben op den duur bijna altijd bijwerkingen wat je liever wilt vermijden.
    Wat betreft de ijzeropname. Als u vitamine C tegelijkertijd inneemt met voeding waar veel ijzer inzit zoals bladgroente bevorderd dit de inname van ijzer. Sommige theesoorten en melkproducten remmen de opname van ijzer. Dus wees matig met thee en melk.
    Ik zet het nog even voor u op een rijtje:
    a) 2 x daags een vitamine c tablet met een minimale dosering van 500 mg.
    b) zorg voor voldoende vitamine A en E. Vitamine A zit vooral in vis, vlees, eieren en groente en vitamine E zit vooral in plantaardige olien, noten en groenten.
    c) zorg voor voldoende inname van vitamine B6 en B12 en foliumzuur.
    d) zorg voor voldoende variatie in uw broodkeuze. Eet bijvoorbeeld maandag volkoren, dinsdag een zelfgebakken brood, woensdag zuurdesembrood, donderdag spelt, vrijdag bruinbrood ipv volkoren en zaterdag en zondag weer een ander broodsoort.
    e) matig met thee en melk en drink dit niet bij de maaltijd maar tussen de maaltijden door. Bij de maaltijd drinkt u gekookt water met een half theelepeltje anijszaad. Dat bevordert weer de ijzeropname.

    Dit zijn zomaar wat tips dat u verder helpt.

    Succes

    Met vriendelijke groet,
    Cornelis Peters

  5. Beste meneer Peters,

    Ik heb meer dan drie keer in de week last van maagzuur, mede door stress sinds 2012 (auto-ongeluk) verergerd ,whiplash bekken-instabilsatie etc. Ook weet ik dat mijn maagklepje niet volledig sluit en dat dit misschien de reden is van de opkomende maagzuur.

    Ik beoefen yoga en heb de heetwaterkuur, venkel, zoethout en gember geprobeerd. Het verlicht tijdelijk ik weet niet wat ik nog kan proberen. Voor een operatie vindt mijn huisarts ( ik zelf ook) mij nog te jong voor (26).

    Ik hoop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd.

    Hopelijk heeft u voor mij een oplossing!

    Met vriendelijke groet,
    Amor.

  6. Beste meneer peters
    Ik heb sinds ik bevallen ben enorme pijn op me borstbeen alles wat gevaarlijk is is uitgesloten .. de dokter denkt het een goede klap heeft gehad.. syndroom van tietze is… ik denk zelf niet het daar mee te maken heeft…
    Ik krijg benauwd en slijm op me borst zo gouw ik op mijn rug ga liggen en steken van me borstbeen naar mij rug tussen de schouderbladen ook zie ik wazig soms en kan ik niet tegen geluiden overgevoelig alsof ik druk op me oren krijg… het komt altijd savonds en ben te einde raad ..ook speeld maagzuur steeds op die extra pijn aan de borstbeen geeft…ik denk het verwaarloosde kou is op me borst er ook hoeste slijm bij komt maar een erg vaste hoest…en spieren in me rug die alles blokeren zo gouw ik plat lig..
    Welke kruiden zou ik kunnen nemen de benauwd heid te verlichten ivm de slijm.. en voor de maagzuur ?

    Alvast erg bedankt
    Met vriendelijke groet jolanda

    1. Beste Jolanda,
      Kruiden alleen zijn niet voldoende in jouw geval zoals je dit beschrijft. Het is belangrijk om een goede en diepe ademhaling te kunnen hebben. Kijk eens of er bij jou in de buurt yoga gegeven wordt en ga om te beginnen daar eens mee praten. Ik stel yoga oefeningen voor die gericht zijn op je ademhaling en ontspanningsoefeningen voor je borst en rug. Voor de slijm zou je kruidenpreparaten kunnen krijgen die hier specifiek op gericht zijn. Daarvoor raad ik je aan om contact te zoeken met een ayurvedisch arts of therapeut bij jou in de buurt. Het is belangrijk dat je advies vraagt en niet op eigen houtje gaat experimenteren met kruiden. Zoek dus ondersteuning en volg de adviezen op. Dat raad ik je echt aan.
      Veel succes,
      Cornelis

    2. Ik lees niks over overgevoeligheid voor histamine….hetgeen heel veel zit in groenten en fruit.
      En wat betreft pijn achter het borstbeen en schouderbladen.
      Lijkt me puur de klachten van maagzuur en reflex.
      Vooral omdat het gebeurt wanneer je plat ligt.

  7. Hermans Odette

    Beste Meneer
    Ik heb een vraag ik heb sinds 2 jaar borstkanker ,en ook de ziekte van Chrohn .Ik slik best vele medicijnen .Maar heb veel last van mijn maag ,ik heb ranitidine accord 150mg gekregen ,maar die helpen niet ,Ik zou graag op een natuurlijke manier iets vinden .Ik kan niet tegen gember thee .Dan krijg ik diaree ,ik ben een vuur type ,weet U raad
    Alvast bedankt mw .Hermans

  8. ik slik al jaren omeparazol en ik wil er graag van af! nu had ik gelezen gember extract nu ben ik een paar dagen daar mee bezig. maar zodra ik die gebruikt dan krijg ik al snel maagzuur ,wat kan ik anders doen.

  9. nog een keer met hannie ik ben ook schildklier patient en slik veel medicijnen vitaminen kalk en voor de schildklier en maag,en een plaspil voor de bloeddruk.daar krijg ik last van, van de maag, maar ik mag niet zonder.

    1. Dag Hannie,
      Misschien is het een idee om een keer langs te komen voor een consult. Er zijn verschillende mogelijkheden om met ayurvedische kruiden de organen te ondersteunen. Een ieder reageert hier anders op.
      Cornelis

  10. mag ik vragen welke cardamom zaadjes! je heb er twee van de zwarte en de groene .gr hannie

  11. Beste Cornelis,

    Bij de test kom ik op vata uit. En toch brandende buik na drinken gemberthee. Teveel genomen? Ik heb al jaren last van mijn darmen en daarbij coeliakie.
    Vrgr
    Jo

    1. Dag Jo,
      Gember kan bij sommige mensen inderdaad te verhittend werken. Je geeft aan coeliakie te hebben. Dat maakt dat je maag en darmen erg gevoelig kunnen reageren op verhittende kruiden.
      Zorg dat je je eten goed kookt en vermijdt rauwkost. Drink verzachtende thee zoals kamille, dat is heel erg mild en verdraagzaam.
      Mvg,
      Cornelis

  12. Dag Cornelis,
    Bedankt voor antwoord. Rauwkost ,wat moet ik daar allemaal onder verstaan a.u.b.
    Weet jij iets wat darmen kalmeert want ik eet al glutenvrij en na avondmaal (warm eten dus) toch altijd branderige, kloppende buik. Neem nu DPP4 op aanraden diëtiste sinds vandaag maar toch weer last. Moet mss nog wennen eraan.
    Van harte dank.
    Vrgr

    Jo

    1. Dag Jo,
      DPP-4-remmers is een nieuwe medicamenteuze behandeling van type 2 diabetes die een bescheiden verlaging van het HbA1c geven. DPP-4-remmers voorkomen de hydrolyse van incretinehormonen in je darmen waardoor de plasmaconcentraties van de actieve vorm van GLP-1 en GIP worden verhoogd. Het heeft ook nogal wat bijwerkingen. Ik zou dit met je huisarts in overleg met je dietiste verder bespreken.
      Het branderige gevoel en een kloppende buik na de maaltijd is belangrijk om goed te monitoren wat je eet en wanneer je het eet.
      Wanneer je zoals je aangeeft zulke gevoelige darmen hebt waarschuw ik altijd voor het gebruik van rauwkost. Alles wat niet gekookt is niet eten. Maak het voor je darmen zo gemakkelijk mogelijk om voeding op te nemen. Doe dit gedurende een maand en noteer in een boekje wat je dagelijk bijhoudt of je daar beter bij voelt. Goede voeding gaat je uiteindelijk helpen en niet medicatie.

      1. Beste Cornelis,

        Bedankt voor reply maar begrijp er eerlijk niet zoveel van en mijn huisarts is erg klassiek opgeleid. Wat zijn dan die bijwerkingen van DPP4 en waarom is me dat dan voorgeschreven door diëtiste?
        Fijn weekend en bedankt alvast,
        Jo

      2. Dag Cornelis,
        Het lijkt erop dat jullie over twee tegengestelde dingen praten: DPP4 en DPP4-remmer.
        De dietiste raadde wellicht het DPP4 enzym aan omdat er een tekort zou zijn aan DPP4 / om de werking van DPP4 te verbeteren.
        U heeft het net over een remmer, wat toch het tegenovergesteld is omdat het de werking van DPP4 juist verminderd? Of heb ik het mis?
        Graag krijg ik hier wat meer uitleg over. Alvast bedankt

  13. Ross Cappaert

    geachte heer,
    Wij hebben erfelijk last van migraine. Ik ben (redelijk) geholpen met medicijnen, maar mijn zusje zit bijna haar halve leven chronisch scheel van de hoofdpijn. Ze heeft zoveel pijnstillers moeten nemen (vooral NSAID’s…) dat haar maag er blijvende schade aan heeft overgehouden. Ook al neemt ze er nu allang geen meer, toch blijft die maag problemen geven, en medicijnen helpen haar niet. Ik heb haar beloofd om op zoek te gaan naar natuurlijke middelen. Ik heb al gember, fenegriek, kardemom, munt, venkel, zoethout, citroenthee, kamille en Angelica. Toevallig allemaal lekkere kruiden, boft zijn even! Maar ik heb veel lof horen geven over aardappelwater. Nu weet ik wel dat aardappelen uit Zuid-Amerika komen en dus geen plek kunnen hebben in de ayurvedische geneestraditie, maar kunt u er desondanks toch iets van zeggen?
    Bij voorbaat dank

    1. Dag Ross,
      Sap van een rauwe aardappel is basisch en dat is dus fijn als je veel last hebt van maagzuur omdat basisch en zuur elkaar neutraliseren. Je zus kan dit dus prima gebruiken. Er zijn ook groenten die ervoor zorgen dat je weinig maagzuur aanmaakt. Dan moet je denken aan postelein en bloemkool. Ook zeewier en hennepzaad zijn prima alternatieven, er is dus veel meer dan je denkt. Laat je zus het een en ander uitproberen en ervoor zorgen dat ze een basisch voedingspatroon volgt. Weinig vlees en veel groenten en fruit. Dan kan haar maagwand langzaam weer herstellen.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

      1. Ik mis hier KORIANDER. Zowel blad, vers en gedroogd, als de zaadjes zijn gewoon in potjes te koop bij de supermarkt én helpt geweldig tegen maagzuur. Als je de blaadjes te zeperig vindt smaken kan je ook voor de zaadjes kiezen. Ik koop elke maand een bos verse koriander bij de Turkse winkel, splits het op in kleinere bosjes en hang die te drogen. Daarna snijd en hak ik ze met een groot en scherp koksmes helemaal klein. Ook zaadjes en steeltjes. Daarmee vul ik de inmiddels lege potjes van de koriander die ik eerst bij de super kocht. Dit is verser en ik heb het idee dat het beter werkt.

        Venkelthee, saliethee, maar ook af en toe zoethoutthee en ja, ook gemberthee zijn tegenwoordig mijn thee. Sinds ik in mei door toedoen van de Ranitidine een reflux aanval kreeg. Het helpt me wel om bijzonder argwanend tegenover reguliere geneesmiddelen te staan. Ze zijn uiteindelijk allemaal van aardolie gemaakt en door alle bewerkingen gewoon chemische tabletten geworden. Dat kan nooit lang goed gaan denk ik. Via een natuur genezeres kreeg ik de tip om BIJ ZUUR te slikken en dat, samen met Iberogast (3x daags 20 druppels) werkt redelijk. Ik heb het opgegeven hier ooit nog vanaf te kunnen komen. Vroeger lekker een kopje koffie (soms met cacao erin) en ’s avonds een borreltje, pittig gekruid eten met veel ui en knoflook en tomaten – kan allemaal niet meer. Ik ben in eerste instantie 15 kilo afgevallen. Geen probleem. Was keihard nodig. Nu kom ik weer aan, omdat door wat ik hierboven schreef, redelijk ‘normaal’ kan eten. Anders, maar wel normaal. Saai zo zonder zout en peper? Ja. Dat wel. Het went. Ik vervang ze met groene kruiden zoals koriander, salie, basilicum, tijm en rozemarijn. De laatste hak ik tot poeder, dan blijft er geen scherp steeltje ‘hangen’. Hoop dat iemand hier iets aan heeft. Groetjes.

        1. Dankjewel voor je uitgebreide reactie. Inderdaad kan Koriander hier ook goed bij. Je kunt een avond van te voren een theelepel korianderzaadjes in een glas water doen. De volgende dag kun je dit water drinken op je nuchtere maag. Dat geeft onmiddelijk een verkoelend effect en balanceert het maagzuur. De andere producten die je gebruikt zijn inderdaad prima. Het is allemaal op basis van kruiden en als dat in een goede combinatie gegeven wordt heb je daar veel voordeel aan. Ik vraag me alleen af waarom je peper laat staan. Peper stimuleert het maagdarmkanaal, helpt tegen krampen en gasvorming en bevorderen de spijsvertering. Volgens mij kun je dit gerust gebruiken.
          Met vriendelijke groet,
          Cornelis Peters

  14. beste
    Ik heb al sinds 15jaar last van maagzuur.
    Ik heb een maagbreuk waardoor het klepje niet goed sluit.
    Jaren omneprazole genomen tot ik plots bijwerkingen kreeg…
    nu over gestapt op pantoprazole… plots ben ik dus daar ook niet goed meer mee.
    Let extreem op voeding… wel last van veel stress… drink extreem zelden iets van alcohol–pikant eten doe ik niet …
    wat is er dan goed kwa thee om van die medicijnen af te geraken.
    alvast bedankt

  15. Dag Jurgen,
    Wat voor jou goed kan helpen is om in ieder geval iets met je stress te doen. Stress geeft spanning op je organen. Als dan zoals bij jou het geval is de maagklep niet goed werkt dan is het al vrij snel dat je maagzuur omhoog komt. Dus ik raad je aan om 5 x per dag 3 minuten te mediteren. Gewoon even rustig zitten en even helemaal nergens aan denken. Totale ontspanning. Dat kan al zittend op een stoel, liggend op de bank of wat dan ook. Maar… doe dit consequent en doe dit dus iedere dag. Dat kost je maar 15 minuten per dag en levert je zo veel op. Je vraag naar thee. Heb je de bovenstaande kruiden en thee al uitgeprobeert? Wat in jou geval ook goed helpt is op tijd eten en in de avond rond 18:00 je laatste maaltijd van de dag gebruiken. Je kunt daarna nog wel iets van fruit even maar geen maaltijd meer. Geef je maag rust en ontspan.
    Groet van Cornelis

  16. Beste

    Mijn dochter (bijna 7 maanden) heeft al sinds de geboorte erg veel last van reflux. We probeerden echt al onnoemelijk veel dingen om haar te helpen, maar tevergeefs.
    Nu heeft ze zelfs de neiging om haar hoofd schuin te houden om te voorkomen dat maagzuur via de slokdarm terug in haar mond terechtkomt. Dit levert dan een torticolli van de nek op.
    Ik lees hier over kruiden die zuur remmen. Zouden die ook bij baby’s gebruikt mogen worden? Zo ja, in welke hoeveelheden en hoe moet ik die toedienen?

    Alvast bedankt

    Een mama die echt alles zou doen om haag meisje te helpen

    1. Sterkte. Ik begrijp dat reflux bij kinderen weer vaak stopt als ze groter worden. Ik heb het zelf sinds mei en ik ben 66. Denk dat het bij mij niet meer overgaat. Succes en sterkte !

    2. Heb je ook Johannesbroodpitmeel al geprobeerd? Je kunt het krijgen bij natuurvoedingswinkels. Het is een poeder dat je oplost in een beetje water. Het water wordt dan ‘slijmerig’ (Joh.broodpitmeel is een soort verdikkingsmiddel), en daarvan geef je je kind na het eten een paar theelepels. Met weinig beginnen, en het mengseltje niet al te dik maken. Het stabiliseert de maag-inhoud. Bij zuigelingen wordt het wel door de flesvoeding gemengd. Niet permanent gebruiken, want dan kan het verstoppingen veroorzaken. Het helpt mij prima als ik na het eten opeens toch weer maagzuur omhoog voel komen.

  17. Beste Cornelis,
    ik heb jaren lang last van maagzuur en gebruik omeprazol. soms alleen al bij het drinken van water. ik begrijp niet waarom ik zoveel last ervan heb, terwijl ik zo goed oplet op de voeding en voedingstoffen . mijn eetgewoonte is vegetarisch en drink alleen water of groene thee . rook niet en gebruik geen drup alcohol. drink geen prik. eet geen zoetigheid. gebruik geen suiker. ik heb een meditatief leven en ben introvert. . ik heb geen wereldse verlangens en streven. Stress onder controle. Alle daagse leven loopt op rolletje. elke ochtend als eerste drink ik lauw water.

    Graag uw advies
    m.v..g
    Asha

  18. Geachte meneer Peters
    ik heb al jaren last van een chronische maagwandontsteking,(gastritis) allerlei testen gehad , geen bacterie of iets gevonden , blijf last houden van maagzuur en maagpijn , gebruik 2 x daags 20 mg rabeprazol ondanks dat veel last , heeft u iets eenvoudigs dat helpt (een of andere thee )oja ik ben ook nog hartpatiënt , gebruik bloedverdunners , dit kan niet anders , heeft u iets wat mij van die maagoverlast af kan helpen, alvast bedankt , vr gr Eddie

  19. brigitte van damme

    ik kreeg een zestal weken geleden plots hevige last van maag en pijn echter borstbeen door zuurbrand slokdarm na enige weken gebruik van zuurremmers liet ik ee gastroscopie uitvoeren en bleek dat ik een maagbreuk heb en nog wat ontsteking op de maag door gal die ook in mij maag terechtkomt de beide kleppen tussen gal/maag en maag/slokdarm sluiten niet goed meer … ik had vier jaar geleden na chemo behaneling hier al last van… maar na een behandeling me pantomed gi g het volledig over …. nu lijkt deze medicatie samen met een gezond dieet niet echt te helpen het zuurbranden is helelaal niet aangenaam en soms zelfs pijnlijk … kan u me nog verder advies geven? ik eet in het kader van kankerrisico de laatste jare eehl gezond’ veel vezels fruit en groenten, geen alcohol, rook niet’, weet eigenlijk niet waar deze plotse problemen vandaan komen … alvast bedankt voor uw advies

    1. Beste Mies,
      Nee, Melkkefir maakt de maagzuurproductie niet erger. Het omgedraaide is juist het geval.
      Kefir is een gekweekt melkdrank met een dikke romige consistentie dat effen of een beetje gearomatiseerd is afhankelijk van de gebruikte cultuur. Traditioneel wordt dit bereid door het combineren van verse melk met een kefir cultuur van levende gisten en bacteriën. Het zijn deze levende culturen die Kefir vele gezondheid voordelen geven met inbegrip van het kalmeren van gastro-intestinale symptomen zoals het oprispen van maagzuur. Deze gunstige bacteriën gezamenlijk bekend als probiotica kunnen dus juist heel goed helpen tegen zure reflux triggers.

  20. Beste cornelis,

    Ik heb een zoontje van 4 weken oud. Met duidelijk last van verborgen reflux, wat met tijd alleen maar erger wordt. Alle basis adviezen van rechtophouden, bedje verhogen enz., zijn al uitgevoerd eb werken lang niet naar behoren. Vooral snachts tijdens het slapen hoor je hem heel hard vechten en kreunen, wat er voor zorgt dat mijn man en ik niet slapen en hij nooit een beetje uitgerust wakker wordt. De volgende stap rerug naar de huisarts en aan de medicatie en indikken van zijn melk, alleen krijgt hij borstvoeding. Dit zijn allemaal goeie dingen, maar die ik het liefst bewaar als laatste optie.
    Zelf gebruiken we thuis zoveel mogelijk planten om van kwalen af te komen, maar met zo’n kleintje vind ik het maar eng. Welk advies zou u geven?

    Alvastbedankt

    1. Best JM,
      Er kunnen verschillende redenen zijn voor de baby om het symptoom van reflux te indiceren. Een reden kan zijn dat de periodes tussen de borstvoeding tekort is. Dan komt er verse borstvoeding op gedeeltelijk verteerde en dus zure melk zodat er gasvorming op kan treden en een oncomfortabel gevoel geeft voor de baby. De behoefte van de baby om te drinken komt voort uit een gelukzalig gevoel dat dit geeft en niet noodzakelijkerwijs omdat het honger heeft. Het kan dus zijn dat u denkt dat uw baby honger heeft maar dat dit nog niet het geval is. Neem hiervoor een proef op de som en maak de periode tussen de borstvoeding langer.
      Een andere reden kan zijn dat u vata verhogend eten tot u neemt. Hou daar rekening mee en zorg dat u vata verlagend eten gebruikt. De smaken zuur, zout en zoet werken vata verlagend en de smaken bitter, wrang en scherp werken vata verhogend. De laatste drie dus zoveel mogelijk vermijden of in ieder geval verminderen.
      Probeer dit eens uit. Het gebruik van kruiden voor uw kleine is nu nog te vroeg. U moet het dus zoeken in uw bijdrage en uw gemoedstoestand om de spijsvertering van uw kindje te harmoniseren. Een rustige plek waar u ongestoord borstvoeding kan geven is ook erg belangrijk.
      Veel succes en laat me weten of deze adviezen helpen.
      Mvg,
      Cornelis

    2. Beste JM, kijk ook even onder ” Johanna” van 27 maart, in deze rubriek. Of heb je al Johannesbroodpitmeel?

  21. Beste Cornelis,

    Zes maanden geleden kreeg ik plotseling last van brandend maagzuur. Ik slik momenteel pantoprazol maar sinds een aantal weken heeft het geen effect meer en is het erger geworden. De helicobacter is niet meer aanwezig in mijn lichaam en een gastroscopie heb ik ook gehad. Het zag er goed uit van binnen. Het doet zoveel pijn. Heeft u misschien tips?

    Met vriendelijke groet, Chirine

    Chirinelicious_@hotmail.com

    1. Beste Chirine,
      Het is geen blijvende oplossing om afhankelijk te zijn van pantoprazol.
      Lees dit maar eens: http://www.farmacotherapeutischkompas.nl/bladeren-volgens-boek/preparaatteksten/p/pantoprazol
      Of de informatie bij lareb: http://databank.lareb.nl/Bijwerkingen/Result?lang=nl&atc=A02BC02
      Er zijn nogal wat bijwerkingen. Aangezien de helicobacter niet meer aanwezig is in uw lichaam en het er ook rustig uitziet raad ik u aan om nu te vertrouwen op de helende werking van uw lichaam.
      Zorg dat u uw eten bereidt door het goed te koken, geen rauwkost, geen donker granenbrood, maar makkelijk op te nemen en te verteren eten. Uw maag en ingewanden moeten herstellen.
      Haal verse gember en maak hier thee van. Een lichte thee dus een vingerlengte gember op een liter water is meer dan genoeg. Kaneel thee is ook prima. Niet uit pakjes maar verse kaneelstokjes even 10 minuten laten koken. Dan krijgt u een aangename zoete thee van. Drink dit met kleine slokjes als u pijn ervaart. Ook melkproducten zijn ontlastend omdat het het maagzuur verzacht.
      Bouw de medicatie in overleg met uw arts af.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  22. hallo

    zijn de ayurveda bij zuur tabletten sterk genoeg om gastritis te genezen ?, ik denk dat ik dat heb ,

    ik had wat spierpijn en heb toen op aanraden van me huisarts ibuprofen genomen , na 4 dagen kreeg ik daar extreme maagpijn van , de ergste pijn was na een week over maar sindsdien heb ik een zwaar drukken gevoel op me maag 24/7

    kreeg toen omeprazol voorgeschreven maar daar kreeg ik de meest vreemde bijwerking van, oorsuizen duizelig misselijk etc
    dus ben daar toen mee gestopt

  23. Beste Cornelis,

    ik heb sinds vorig jaar een chronische, goedaardige bloedziekte en moet daarvoor mijn leven lang Ascal slikken (100 mg). Helaas heb ik een kwetsbare maag die daar meteen nogal heftig op reageerde; ik probeer nu af te bouwen van 40mg naar 20mg. Ik slik omeprazol 40 mg al een half jaar. Het liefst zou ik natuurlijk helemaal van de omeprazol af gaan, maar ja. De Ascal tast mijn maagwand aan. Ik hoop dat halvering van de dosis in ieder geval lukt. Heeft u voor mij tips om de maagwand te versterken? Ik ben een pita-type, al is dat wat aan het veranderen sinds ik vorig jaar met yogameditatie ben begonnen. Door mijn ziekte heb ik het vaak warm, ik douche iedere dag koud af. Verder eet en leef ik behoorlijk gezond, ik heb ook niet veel stress. Van een orthomoleculair arts kreeg ik eerder het advies om 1 tl kurkuma te eten met yoghurt in de avond, om de maagwand te versterken. Ook gebruik ik op haar advies kokosolie op brood in plaats van boter. Heeft u nog tips om de maagwand te versterken? En wat kan ik doen om het extra maagzuur te verminderen dat nu ontstaat door het afbouwen van de omeprazol? (rebound effect). Ik hoop dat u mij wat wijzer kunt maken. Alvast hartelijk dank in ieder geval.

    1. Beste Renee,
      Het middel Omeprazol zorgt dat de maag minder zuur aanmaakt. Dat heeft gevolgen voor je spijsvertering want maagzuur is niet voor niets zuur. Eigenlijk heb je alleen een maagwand versterker nodig. Je geeft aan een Pitta type te zijn. Je zou dit kunnen proberen: Granaatappel jus drinken, ochtend en avond. Bij de hoofdmaaltijd drinklassi drinken. Dat is een verdunde yoghurt drank. Het sap van de aloe vera drinken. Dit zijn allemaal maagwand versterkers. Succes hiermee.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  24. Ingrid beckers

    Beste Cornelis,

    Het gaat om mijn moeder van 93. Zijn heeft een flinke maagbreuk en gebruikt Omaprezol maar ook hart schildklier en kalmeringsmiddelen. Kortom een enorme lijst. Ze heeft ooit lang geleden heel slecht gelegen in het ziekenhuis met een verbrandde slokdarm. Maar vorig jaar een scopie gekregen en toen was alles rustig muv van die breuk.

    De laatste tijd klaagt ze iedere dag over maagzuur en misselijkheid.
    Helaas kan ze alleen nog per ambulance vervoerd worden dus dat is lastig ivm onderzoeken.

    Is er op ayurvedisch vlak nog iets dat ze zou kunnen proberen. Ik durf niet iets zomaar uit het bovenstaande lijstje te plukken.

    Met vriendelijke groet,
    Ingrid Beckers

  25. Ingrid beckers

    Beste Cornelis,

    Het gaat om mijn moeder van 93. Zijn heeft een flinke maagbreuk en gebruikt Omaprezol maar ook hart schildklier en kalmeringsmiddelen. Kortom een enorme lijst. Ze heeft ooit lang geleden heel slecht gelegen in het ziekenhuis met een verbrandde slokdarm. Maar vorig jaar een scopie gekregen en toen was alles rustig muv van die breuk.

    De laatste tijd klaagt ze iedere dag over maagzuur en misselijkheid.
    Helaas kan ze alleen nog per ambulance vervoerd worden dus dat is lastig ivm onderzoeken.

    Is er op ayurvedisch vlak nog iets dat ze zou kunnen proberen. Ik durf niet iets zomaar uit het bovenstaande lijstje te plukken.
    Misschien ontvangt u dit 2x maarbik had m’n email verkeerd ingevuld.

    Met vriendelijke groet,
    Ingrid Beckers

    1. Beste Ingrid,
      Heel praktisch advies is om te zorgen dat ze niet te plat op haar rug ligt in bed. Als ze een bed heeft waarbij ze het hoofdeinde naar boven kan doen is dat heel prettig. Dan kan het maagzuur niet naar boven stromen maar blijft dat in haar maag vanwege het feit dat haar maag lager ligt. De medicatie eens goed doorspreken met haar arts en de apotheker. Soms interfereren verschillende medicatie en bij verandering kan dat opeens zorgen dat haar maag wat rustiger wordt. Het lijkt er nu op dat de maagwand overgeprikkeld wordt. Ook kun je overleggen met de apotheker of het tijdstip veranderd kan worden. Bijvoorbeeld niet alle medicatie in een keer maar wat meer gespreid.
      Vanuit de ayurveda zou ze melk kunnen drinken wat kardamom zaadjes erin. Dus de melk (250 ml) koken met de zaadjes van 4 cardemompeultjes erin. Na het koken ongeveer 10 minuutjes op een zacht vuurtje zetten om de kardemom te laten trekken. Dit kan je in een zeefje eruit filteren.
      Verder zou ik haar Glycyrrhiza glabra capsules kunnen toesturen. Dat verzacht ook. Maar doe als eerste de medicatie bespreken en de tijden aanpassen en het hoofdeinde hoger zetten. Daar kun je al erg veel winst uit halen.
      Fijne avond,
      Groet van Cornelis

  26. Silvie Franssen

    Beste Cornelis,

    Ik zie al van alles voorbij komen in de reacties hierboven, maar toch nog even een specifieke vraag.
    Na mijn anorexia heb ik vreselijk veel last van maagklachten gekregen. Te pas en te onpas heb ik last in het gebied onder m’n ribben/borstbeen. Opgeblazen, geen eetlust, alsof mijn maag gewoon niet werkt, zo voelt het, en iedere hap eten die ik neem op een grote berg terecht komt.
    Soort zandloper die verstopt is.
    Ik weet ondertussen dat er bepaalde voedingsmiddelen zijn die ik moet mijden, en vaak helpt een bezoek bij de osteopaat, maar daar kan ik ook niet oneindig naartoe.
    N.a.v een onderzoek is gebleken dat de werking van de maag naar de darmen, die overgang, traag werkt.
    Maar is het normaal dat ik soms een week lang geen eetlust en hele erg pijn in mijn maag heb?
    De stoelgang is hierdoor als gevolg ook slecht. Er zit veel spanning op m’n hele buik daardoor.
    Ik doe yoga en let op mijn ademhaling, maar heeft u misschien nog tips die ik zelf zou kunnen toepassen?
    Mijn dank is groot.

    Groetjes

    1. Corry Kuijf van Schaik

      Hallo Sylvie, wat je schijft is voor mij heel herkenbaar!, ook ik heb last van een luie maag(als gevolg van eetstoornis), weinig eetlust ( of trek), snel een volgevoel, langzame spijsvertering en oppassen met eten.

      Heb je advies gekregen hoe je beter met deze klachten kunt omgaan?
      Ik zou dit graag van je horen!
      Met vriendelijke groet,
      Corry Kuijf van Schaik

    1. Beste Silvia,
      Bij chronische maagzuur is aan te raden om in overleg met uw arts een of een combinatie van deze kruiden uit te proberen. Verder kan spanning een mede oorzaak zijn van chronische maagzuurklachten. Om spanningen beter de baas te zijn helpt meditatie en/of yoga.
      Mvg,
      Cornelis

  27. Beste,
    Ik ben 40 jaar, geen overgewicht en nooit veel problemen gehad.
    Ik heb wel een onregelmatig leven. Sinds enige tijd heb ik last van een traagwerkende schildklier, hiervoor neem ik medicatie die werkt. Nu heb ik sinds iets meer dan een maand heel last van maagzuur en een kloppende slokdarm! Hiervoor neem ik per dag40 mg pantoprazole.
    Ik heb helaas nog altijd last. Volgens de test , vond ik niet altijd makkelijk, een vata type.
    Alvast bedankt

  28. Een tijdlang heb ik veel baat gehad bij een aantal van bovenstaande middelen. De Ayurvedisch arts zei destijds dat de reflux door de trage schildklier veroorzaakt werd. Het is een tijdlang ook weggeweest. Kwam later terug en heb toen veel baat ook gehad van Edisan voor de maag van A.Vogel, waar vijg, condurango en citroenmelisse in zit, plus een natuurmiddel middel voor de lever. Na een paar maanden was het ineens helemaal over.

  29. Geachte heer Peters,

    Misschien een rare vraag aangezien het niet over menselijke toepassing gaat maar mijn paard heeft last van brandend maagzuur. Na een kuur omeprazol gaat het duidelijk beter met hem, ik vermoed dat hij ook maagzweren heeft. Advies is om zijn voer te weken in maagzuur tisane thee (venkel, pepermunt, duizendblad en zoethoutwortel). Mis daarin echter bijvoorbeeld gember…..welke gemixte kruiden zou het beste kunnen proberen voor hem ?

    Mvg
    Katja

    1. Beste Katja,
      Voor het paard zou ik de volgende kruiden willen adviseren.
      Venkel, duizendblad, zoethoutwortel.kamille, fenugreek en gember. Pepermunt zou ik achterwege laten omdat dit soms maagzuur activeert.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  30. Beste Cornelis,
    Welke kruiden kan ik best gebruiken (en hoe precies?) tegen lichte ontsteking van maag en vooral slokdarm (door incontinente cardia).
    Hartelijke dank,
    Kristel

  31. Beste Cornelis,

    Mijn dochtertje van 15 maanden heeft elke dag last van maagzuur. Welke van genoemde kruiden kan ik het beste gebruiken.

    Alvast bedankt.

    Grt, shohre

  32. Beste Cornelis,

    Naar aanleiding van aanhoudende klachten van brandend maagzuur, misselijkheid, gewichtsverlies, pijn rechts in onderbuik, 1u na de maaltijd weer honger, ’s nachts wakker worden van de honger en hopen stress (na het verwerken van een relatiebreuk na 8jaar narcistisch misbruik). Ben ik naar de gastro enteroloog geweest. Ook omdat ik denk een gezonde levensstijl denk te hebben, proberen in balans (yin/yang) te leven.
    Bij het bloed onderzoek en de echo was alles normaal, maar bij de gastroscopie waren 2 ontstekingen te zien. ééntje op de overgang slokdarm/maagingang en ééntje aan de overgang maaguitgang/duodenum.
    De arts heeft mij nu Pantoprazole 40mg voorgeschreven. Dit wil ik liever niet innemen maar volgens haar is dat de enige manier om maagzweren te voorkomen. Zelf ben ik iemand die zelden of nooit medicatie neem, probeer steeds mijn heil in alternatieve geneeskunde te zoeken. Verder heb ik eveneens de grootste moeite om medicatie door te slikken, want ik verslik me meestal altijd (wellicht psychologisch ook).

    Als ik de Ayurveda test toe scoor ik meestal 46% Pitta en 45% Vata, dus vind ik het erg lastig te weten welk type ik nu echt ben.

    Ondertussen heb ik reeds heel wat aanbevelingen gelezen en genoteerd maar toch wou ik even vragen wat kan ik best doen om van deze maagontstekingen verlost te geraken.

    Dank u wel!

    Hartelijke groeten,

    Sylvie

  33. Goedemorgen heer Peters,

    Sinds kort heb ik ( 61 jaar) last van een wat branderig gevoel in mijn keel/slokdarm, ook mijn adem ruikt naar mijn maagzuur(inhoud) . Ik ben sinds een 3 tal weken smoothies gaan maken waar behalve avocado en banaan ook rucola, basislicum en gemberwortel(vers) en kurkumawortel(vers) ingaan. Daarnaast ben ik ook meer groene thee gaan drinken. Met dit laatste ben ik gestopt. Het mankement blijft nog. Heeft u een advies omdat ik ook in de reacties lees bijvoorbeeld dat sommige types niet tegen gember kunnen.
    Hartelijk dank alvast , groet Harold

    1. Beste heer Mossinkoff,
      Bent u gestopt met het drinken van groene thee omdat u weer last kreeg van maagzuur? Daar ben ik wel benieuwd naar. U kunt mij ook rechtstreeks schrijven naar info@ayu.nl. Wat ik niet zo snel aanraad zijn smoothies omdat dit soms te heftig kan zijn. Gemalen gember of zelfs geelwortel op deze manier kan pittig zijn. Ik geef zelf de voorkeur aan koken zoals in thee of heel gedoseerd in de vorm van poeders in capsules of door je eten roeren.
      Dat is beter voor je maag.
      Mvg,
      Cornelis

  34. Al ruim 4 weken last van continu zuurbranden in mijn maag en slokdarm .. Diagnose huisarts is maagontsteking. 10 jaar geleden had ik dit overigens ook en is bij een maagonderzoek een breukje in mijn middenrif vastgesteld. Toen hielpen maagzuurremmers, nu niet (zit inmiddels op 2x daags 40 mg esomeprazol en 2x daags 150mg ranitidine) . Drink gemberthee en zoethoutthee..gebruik Baking soda (tip die ik lees) Weinig effect. Geen bacterie gevonden, echo in orde. Wacht nu op een oproep voor een maagonderzoek, maar kan even duren. Wat kan ik zelf doen om mijn klachten te verminderen. Merk dat ik er veel stress door heb, wat ook niet echt bevorderlijk is.. Alvast dank voor de reactie.

  35. Ik heb al 5 keer de heliobacter gehad in de loop van 10 jaar. Steeds een stootkuur antibiotica en maag zuurremmers. Dan gaat het weer een tijd goed en dan weer maagpijn. Ben bang dat het weer zover is. Wil geen kuur meer. Kan u advies geven wat ik kan doen. Zou zoethout werken of kan ik hier meer aan doen?

  36. In de loop van 10 jaar vijf keer de helicobacter gehad. Steeds een stootkuur antibiotica gekregen en maagzuurremmers. Ik heb nu weer maagpijn dus ik ben bang dat het weer terug is. Ik heb geen zin meer in de antibiotica. Ben daar helemaal klaar mee. Zoethout is dat het enigste middel wat zou helpen of kan ik er nog meer aan doen??

  37. Jeannine Van Uffel

    Beste Cornelis,
    Ben 72 jaar.Slikte al minstens 6 jaar Nexiam voor mijne reflux,kreeg 2 jaar geleden een serieuze zonneallergie,half jaar terug naar de specialist geweest,en op mijn vraag of dat van de medicatie kon zijn ,moest hij eerst de bijsluiter nakijken,…toen dat zo bleek,gaf hij me Ranitidine.Na een maand kreeg ik pijn in de gewrichten,en hevige spierkrampen.Heb heel den boel weggegooid,..ben op internet gaan zoeken,en kwam zo op je website terecht.Dat is het beste wat me is overkomen.Ik maak nu thee van Fenegreek,zoethout,venkel en kardemon,laat alles 10 min.koken,en drink na mijn eten een glaasje thee.Let nu ook goed op mijn dieet,drink geen alcohol meer,eet af en toe een stukje chocolade,en ben voorzichtig met pikante en vettige spijzen.Ik voel me al stukken beter,heb terug meer energie,en de pijn in mijn gewrichten gaat stilaan weg.Zonneallergie is er nog altijd..maar ik hoop dat het ook op den duur verdwijnt.
    Ik wil je hartelijk danken…en ik hoop dat mijn berichtje ook andere mensen zal aanzetten om de stap te zetten ,en al die vuile medicamenten weg te gooien…en over te schakelen naar kruidenthee.
    Recept: 1 eetlepel fenegreekzaden…1 eetlepel venkelzaadjes,5 geplette kardemonzaadjes…en 2 eetlepels gebroken zoethout…1 liter water…alles 10 minuten laten koken…en je hebt een lekkere en gezonde thee!! Succes ermee!!

    1. Beste Jeannine,
      Heel fijn om te horen dat de natuurlijke manier van aanpak zo goed bevalt en belangrijker ook zo goed is aangeslagen.Bedankt voor het recept van de thee. Het is leuk voor mij om te lezen dat mensen zelf creatief met kruiden omgaan. Zo hoort het ook. Er zijn een aantal kruiden die allergische reacties minimaliseren. Een bekende is curcuma maar ook nigelle of centella asiatica is een goede optie. Het is een kwestie van uittesten welke kruid of combinatie goed aanslaat.
      Vriendelijke groet van Cornelis

  38. Elles Pleijter

    Beste deskundigen,
    Al bijna 20 jaar heb ik last van spijsverterings problemen.
    Daarnaast lijd ik aan lipodeem. Afgelopen week zijn er 3 ulcers in mijn slokdarm ontdekt. Mijn slokdarm is helaas inmiddels in een Barrett slokdarm veranderd met een plak maagslijmvlies van plm 10 cm.
    Daarnaast is ook een breuk in het diafragma ontdekt en heb ik meerdere ontstekingen in mijn maag plus de heliobacter pylorus. Momenteel heb ik een dubbele antibioticakuur plus pantaprazol voorgeschreven gekregen voor 2 weken. Daarbij wordt natuurlijk ook onder de goede bacteriën een slachting aangericht. Kunt u mij alstublieft vertellen hoe ik deze problemen zelf kan aanpakken? Ook het lipodeem probleem, want dat maakt gewichtsverlies zo moeilijk. Hartelijk dank. Vriendelijke groet. Elles

    1. Beste Elles,
      Aan de hand van uw beschrijving raad ik u ten zeerste aan om een goede ayurveda arts of therapeut bij u in de buur te raadplegen voor een uitgebreid consult. Het is erg belangrijk om te achterhalen wat de oorzaak is van uw probleem en welke stapper en genomen kunnen worden. Voor na de kuur raad ik u probiotica aan om de darmflora zo snel mogelijk te herstellen.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  39. Goedenavond meneer Peters,

    Ik probeer een smoothie te maken. Het is bedoeld voor mijn moeder. Ze heeft uitgezaaide alvleesklierkanker en heeft 12 kuren netjes doorstaan. Nu in de rust heeft ze een maagbloeding gehad wat het gevolg is van de chemokuren. Ze krijgt nu maagbeschermers. En eet alleen vla en yoghurt en een enkel flesje nutrilon verder thee en water. Ik wil iets maken wat ze goed kan verdragen en licht verteerbaar is. Ik heb zelf veel verse kruiden staan en nog andere in potjes. maar niet alles past goed zo is munt al niet geschikt begrijp ik. Ook heb ik stevia als plant staan. Hoe en wat kan ik het beste verwerken in een smoothie. B.v.d. M.v.g. Diana

    1. Beste Diana,
      Zo te lezen is het raadzaam om een hele milde drank te maken. en dan vooral te letten op goede voedingsstoffen. Door de maagbloeding kan het zijn dat je moeder een laag ijzergehalte heeft. Een smoothie met een handvol spinaziebladen kan dan een goede ondersteuning zijn. Naast smoothies denk ik ook aan bouillons, dus warme dranken met veel voedingstoffen die je moeder helpen om weer energie te krijgen zodat ze aan haar herstel kan werken. Kruiden is prima maar ik zou het dus meer zoeken in de sfeer van voedingsstoffen. Er zijn interessante sites zoals voedzo.nl en .rubriek.nl/kook/hoe-maak-je-vegetarische-bouilllon die je op weg kunnen helpen met bouillons met een hoge voedingswaarde.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  40. Beste Hr Pieters,

    Nadat ik vorige week te hebben gehoord dat ik een Barret slijmvlies heb in mijn slokdarm heeft de MDL arts mij geadviseerd om dagelijks Omeprazol 40 mg in te nemen.
    Echter slik ik dit medicijn meer als 10 jaar na een slokdarmonsteking helicobacter te hebben opgelopen en weet ik dat langdurig gebruik ook niet bevordelijk is voor de gezondheid. mede omdat het maagzuur vermindert aan te maken met alle gevolgen van dien.
    Los van de nare bijwerkingen is de kans op meer schade aanwezig.
    Ik kwam gisteren uw website tegen om te kijken naar homeopatische middelen en heb ik na uw advies “fenegreek” aangeschaft. Alleen geen zaadjes maar (fenegreekpoeder!)
    Het hielp gedeeltijk bij mijn maagzuurklachten en had ik vanmiddag baking soda gekocht omdat “fenegreek” niet voldoende was. Dat hielp mij nu wel een stuk beter en gebruik ik het beide dagelijks om te kijken hoe ik er op reageer de aankomende dagen.
    Mijn vraag aan u is, of uw wellicht weet of er nog een balangrijk kruid is die net zoals “fenugreek” dezelfde sterke eigenschappen heeft zoals het middel omeprazol?

    Alvast dank!

    1. Beste Michael,
      U doet het goed om na uw ervaring dat fenegriek onvoldoende helpt baking soda te nemen. Ik raad u aan om dit een tijdje, zeg twee weken, te gebruiken om te zien of dit voldoende is. Mijn vraag is doet u dit bij uw medicatie omeprazol of bent u hiermee gestopt.
      Met vriendelijke groet,
      Cornelis

  41. goedeavond, ik zit al 3,5jaar met het probleem dat ik snachts rond 4u/5u wakker word dat gaat van een hongergevoel tot pijn en wanneer ik rechtsta of iets kleins eet, gaat het gevoel meestal weg. Overdag kan ik eten en drinken wat ik wil, enkel snachts afhankelijk van mijn eet en drinkgedrag, word ik sneller wakker en doet meer pijn dan gewoonlijk. na onderzoeken blijkt dat de maagwand telkens ontstoken en de maagklep licht open te staan, is en nu na enkele jaren, blijken mijn darmen nog moeilijk bepaalde voedingsstoffen op te nemen, heb een lange weg afgelegd en veel geprobeerd..weet me geen raad meer..

  42. Beste Cornelis
    Ik heb een tekort aan maagzuur waardoor ik net veel zuuroprispingen krijg. Ik eet al glutenvrij en lactose-arm (leaky gut) en heb al veel meer energie; maar mijn maag blijft me parten spelen. Alsof er een steen op mijn maag ligt. en pijn tot in mijn kaakbeenderen. ik weet zeker dat er onverwerkte trauma’s meespelen, zaken die ik letterlijk en figuurlijk moeilijk kan verteren. Wat zou je mij aanraden voor mijn maag? warme groet. Sandy

  43. Ik heb last gehad van maag en darmen, veel branden. Dat brandend gevoel had ik zelfs in de armen. Heb kruiden, genomen, zoals korander, venkel en kardemomzaadjes. Het branden is nu weg, maar nu heb ik pijn t.h.v. ribben, tussen onderkant borst en maag overde hele breedte en rugkant en een heel zwaar gevoel in mijn hoofd. Ook een soort spanning in mijn onderkaken. Waarmee kan dit te maken hebben?

    1. Ik heb de zelfde klachten, vooral pijn linkerkant rib en nu ook een raar gevoel links in mijn buik. Ik ben al heel lang opzoek naar een oplossing heeft u een advies voor mij?
      Alvast bedankt
      Den

      1. Beste Den,
        Heb je de kruiden geprobeerd die ik in dit blog beschreven hebt?
        Anders een keer even bellen om wat meer achtergrondinformatie te bespreken. Mijn 06 is 06 52 41 65 23.
        Met vriendelijke groet,
        Cornelis

  44. Beste Gina,
    Ik zou even naar je huisarts gaan om dit na te laten kijken. Het kan verschillende betekenissen hebben.
    Als je iets weet van je huisarts kun je weer kontact opnemen met ons om te zien of wij met kruiden of anderszins je verder kunnen helpen.

  45. Geachte heer Peters,

    Ik ben op uw website terecht gekomen via een zoekopdracht naar slokdarmontsteking en maagklep problemen voor paarden. Ik vind echter de vraag en het antwoord op onderstaande reactie niet meer terug:

    31 Jul 2012 · Misschien een rare vraag aangezien het niet over menselijke toepassing gaat maar mijn paard …. gewoonlijk. na onderzoeken blijkt dat de maagwand telkens ontstoken en de maagklep licht open te …

    Ik was echt wel benieuwd want heb dit probleem met ons paard (friese merrie van 16 j) en wil er alles aan doen om haar te helpen genezen.

    Alvast bedankt voor een eventuele reactie.
    Ann

      1. Geachte heer Peters,

        Bedankt voor de informatie, we doen er alles aan om haar terug zo gezond als mogelijk te krijgen.

        Vriendelijke groeten,
        Ann

  46. Dag cornelis,
    Mijn moeder van 70jaar heeft al heel lang last van maag en darmen veel maagpijn en misselijk. Nu heeft ze een gastroscopie laten doen en bleek dat ze chronische maagontsteking heeft. Ze heeft wel denk ik ongeveer 20 jaar nexiam ingenomen. Kan zij nog beter worden met die kruiden of is het te laat dat de maagwand kapot is van langdurig pillen te slikken. Groetjes

  47. Dag cornelis,nogmaals met katia. Mijn moeder kreeg vandaag te horen gekregen dat haar galsappen niet de juiste weg op gaan en in de maag blijven zitten vandaar de vele last dat ze heeft. Ze kreeg van de dokter andere medicatie en primperan innemen. Wat raad jij aan wat ze kan doen? Groetjes van een bezorgde dochter.

    1. Europa Ayurveda Centrum

      Dag Katia,
      Wat je moeder zou kunnen doen is haar voeding aanpassen met groenten en kruiden die een milde ontstekingsremmend effect hebben. Ook is het aan te raden om intermitterend te vasten zodat de maag een aantal uren de tijd krijgt om te herstellen. Ik stel voor dat je een consult afspreekt bij een Ayurveda arts of therapeut bij je moeder in de buurt. Ook een consult bij de natuurdietisten is een goede optie.
      Groet van Cornelis

  48. Ik heb sinds 3 weken last van maagzuur en kan geen boer laten waardoor ik stekende pijnen aan mijn rechterborst krijgt. Het lijkt alsof het eten tussen mijn bovenbuik en keel blijft. Ik gebruikte rennies. Hierdoor was het probleem verholpen. Maar sinds eergisteren kreeg ik weer de zelfde klachten.
    Is er een ayurvedische medicijn die ik kan gebruiken tegen de maagzuur en het normaal.kunnen boeren

  49. Goedenavond, ik heb sinds juni 2020 last van dagelijkse maagzuur/reflux. Ik ben 34 jaar weeg 55 kilo( geen overgewicht) ik heb wel al 8 jaar Hashimoto ( traagwerkende schildklier). Ik heb een gastroscopie gehad kwam niets uit, ik moest omeprazol gaan slikken. Ik voel me niet goed bij de omeprazol. Heeft u een goede tip hoe ik van de maagzuur kan afkomen. Ik ben radeloos heb van alles geprobeerd. Mijn dank is groot.

  50. Beste Cornelis,
    Ik heb een scheurtje in mijn middenrif, en refluxklachten.
    Nu heb ik al heel wat medicijnen geprobeerd maar die werken niet afdoende. En veel last van bijwerkingen. Heb veel last van mijn keel, het gevoel dat het verbrandt is keelpijn zeg maar, en nog vaak maagzuur, zou u daar iets voor weten ?
    Alvast bedankt.
    Met vriendelijke groet Jettie

  51. Goedenavond,

    Ik heb een middenrifbreuk, als 30 jaar en slik al jaren maagzuurremmers. Nu kan ik helaas niet meer verder met de medicatie omdat ik nu ernstige darmproblemen heb ontwikkeld dus snel moet afbouwen. Ik gebruik nu Bij Zuur en dat werkt voor ongeveer 5/6 uur, dus niet lang genoeg om 24 uur door te komen.
    Kunt u mij kruiden doorgeven die ik kan gebruiken om de maagzuur tegen te gaan en rustig mijn darmen kan laten genezen?
    Hartelijk dank
    Marja

  52. Goedenavond,

    Excuus ik had de verdere voorgaande vragen niet hoeven stellen omdat het antwoord iets verder stond. Fijn en ik ga gelijk deze thee maken.
    Marja

  53. Beste Cornelis,
    Wat zou ik kunnen nemen bij het continue keel schrapen er zit dan ook echt slijm in mijn keel te horen ook aan de stem dankjewel groet nancy

  54. Vaak wordt maagzuur toegewezen aan te hoge pitta maar ik heb begrepen dat bv in mijn geval te hoge vata de boosdoener is ( wat vaak het geval zou zijn bij zuur dat naar boven komt) blijven de aanbevelingen/ behandelingen dan hetzelfde ? In dit geval zouden de zure oprispingen aangepakt moeten worden zonder het spijverteringsvuur nog meer te doven. Ik hoor heel graag je mening hierover. Grtjes Evy

    1. Cornelis Peters

      Dag Evy,
      Bij een te hoge vata met als boosdoener oprispingen is de behandeling inderdaad anders. Dan heb je doorgaans niet een teveel maar juist een te weinig aan maagzuur. Enkele tips voor je is dit: een scheutje citroensap of appelciderazijn oplossen in een glas water en opdrinken. Dit stimuleert je maagzuur. Ook een lepel rauwe havervlokken kan helpen bij acute klachten van terugstromend maagzuur.
      Voeg Keltisch zeezout aan je menu.
      Voeg zuren als appelazijn of gefermenteerde groentes zoals zuurkool toe aan je menu.
      Eet voeding met betaïne zoals bieten, broccoli, spinazie, vis en peulvruchten. Betaïne kan je maag helpen om meer maagzuur te produceren.
      Vermijd vooral gluten en tijdelijk ook dierlijke eiwitten. Bouw de eiwitten langzaam weer op als het beter gaat.
      Vermijd de producten zoals suikers, koffie, koolzuurhoudende dranken en alcohol. Maar ook uien, chocola, pepermunt en alles waar je gevoelig voor bent.
      Eet liever zes keer per dag een beetje dan drie keer per dag veel, eet op vaste tijdstippen.
      Eet niet te koud of te heet en vooral niet te sterk gekruid voedsel.
      Drink niet tijdens het eten of vlak na het eten. Dit verdunt het maagzuur.
      Eet niet kort voor of na een lichamelijke inspanning. Geef je lichaam eerst even rust.
      Kauw je voedsel goed. Goed kauwen is heel belangrijk! Neem de tijd om te eten.

Reacties zijn gesloten.

Over Europa Ayurveda Centrum

Wanneer jij je gezondheid in eigen hand wilt nemen ben je van harte welkom in ons centrum. Wij bieden ABC consulten, Ayurvedische behandelingen en een breed assortiment aan op maat gemaakte kruidenpreparaten en oliën.

Recente berichten

Volg ons op Facebook

Schrijf je in voor tips over gezondheid

error: Content is protected !!
Scroll naar boven

Schrijf je hier in voor onze nieuwsbrief
en ontvang het gratis e-boek in je e-mail.

* indicates required